Danışma Hattı
0 216 313 45 45
Dil Seçin
enfrru
Dil Seçin
enfrru

Romatoid artritli hastalarda kalsiyum fruktoborat ve etanerseptli boraksın adjuvan kullanımı: Pilot çalışma.

1.414 görüntülenme
Romatoid artritli hastalarda kalsiyum fruktoborat ve etanerseptli boraksın adjuvan kullanımı: Pilot çalışma.

AMAÇ: Bu çalışma, aktif romatoid artritli (RA) Irak hastalarında etanersept üzerinde sürdürülen takviye olarak kalsiyum fruktoborat (CFB) ve sodyum tetraboratın (NTB) etkilerini değerlendirmek için tasarlanmıştır.

MALZEMELER VE YÖNTEMLER: Irak’ın Bağdat şehrinde, Bağdat Eğitim Hastanesi’nde 60 günlük tedavi süresi olan çift kör randomize plasebo kontrollü bir klinik çalışma gerçekleştirildi. Seksen RA hastası, 220 mg / gün CFB, 55 mg / gün NTB kapsül dozaj formunda (6 mg elementel Bor’a eşdeğer) veya günde bir kez plasebo formülü almak için üç gruba randomize edildi. Sadece 72 hasta çalışmayı tamamladı. Tüm hastalar, başlangıçta ve çalışmanın sonunda DAS28-eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), basit hastalık aktivite indeksi-C-reaktif protein (CRP) ve klinik hastalık aktivite indeksi skorları kullanılarak klinik olarak değerlendirildi. Başlangıçta ve 60 gün sonra venöz kan elde edildi ve yüksek hassasiyetli CRP (hsCRP), tümör nekroz faktörü-α (TNF-α) değerlendirmesine ek olarak ESR, hemoglobin ölçümü için kullanıldı,


SONUÇLAR: 60 gün sonra, her iki bor tipi de, ESR, hsCRP, IL-1α, IL-6 ve TNF-a’nın serum seviyelerinde önemli bir düşüşle birlikte klinik skorları önemli ölçüde iyileştirir ve kalsiyum früktoborat (CFB) sodyum tetraborat (NTB), taban çizgisi ve plasebo ile tedavi edilen gruba kıyasla.

SONUÇ: Etanersept ile adjuvan olarak bor kullanımı RA hastalarında terapötik sonuçları güçlendirmiştir ve tedaviyi iyileştirmek ve RA tedavisinde kullanılan biyolojiklerle ilişkili problemlerden kaçınmak için yeni bir strateji olabilir.