Danışma Hattı
0 216 313 45 45
Dil Seçin
enfrru
Dil Seçin
enfrru

Sakın atmayın! Yumurta kabuğu zarının şaşırtan faydası

3.442 görüntülenme
Sakın atmayın! Yumurta kabuğu zarının şaşırtan faydası

Sağlık için önemli besinler arasında bulunan yumurta ile ilgili uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara her gün yenileri ekleniyor. Son yapılan araştırmalarda ise bu kez yumurta kabuğu zarının ilginç faydaları keşfedildi.

 

 

Rahatsızlıklar artıyor

Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte hareketsiz yaşamlar ve onun tetiklediği hastalıklar da artamaya başladı. Bu hastalıkların başında da kas ve iskelet rahatsızlıkları geliyor. Türkiye’de ve dünyada genellikle belli bir yaştan sonra artan ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit daha çok diz, el, kalça ve omurga eklemlerinde görülüyor.

 

 

Yumurta kabuğu zarında mucize çözüm

Eklem yapısındaki bozulmalar ağrıya ve hareket kısıtlanmalarına neden olurken buna çözüm de yumurta kabuğu zarında ortaya çıkıyor.

Amerika ve Almanya’da yapılan 4 bilimsel çalışma sonuçlarına göre, yumurta kabuğu zarındaki farklı proteinlerin ağrıyı, kireçlenme gibi eklem ağrılarını 7 ve 10 gün arasında % 40 oranında ciddi bir şekilde azalttığı tespit edildi.

30 günde yüzde 70 azalma

ABD’de yapılan bir araştırma sonucunda günlük 500 mg yumurta kabuğu zarı takviyesi, 10, 30 ve 60 günlerde incelendi ve “30’uncu günün sonunda tedavi grubundaki kişilerin ağrılarında yüzde 70’den fazla azalma” oldu.

Yumurtayla kabuğu arasındaki küçük zarın kireçlenme denilen dönemde yıpranma sürecini yavaşlattığı, kireçlenmede oluşan iltihabı baskıladığı bunu da hiçbir hücreye zarar vermeden yaptığı belirlendi.

Kireçlenmenin bir yaşlılık hastalığı olmadığını belirten uzmanlar, “Kireçlenmeye yönelik ilaçlar 50-60 yaş üzeri bireylerin kullandığı diğer ilaçlarla etkileşim yapıp, mide ile bağırsakta emilimi azaltabiliyor. Bu sebeple Nutrasetik ismi verilen bitkisel ilaçlara dönüldü. Amerika’da 2009 yılında bitirilen ağrı ve tedaviye yönelik bilimsel çalışmada yumurta kabuğu zarının eklem aşınmalarındaki tedavi edici etkisi tesadüfen öğrenilmiş oldu”

 

Ağrıyı gideriyor

Uzmanların verdiği bilgiye göre, son olarak 2014 yılında Almanya’da tamamlanan çalışma, yumurta kabuğu zarından elde edilen desteğin vücuttaki kireçlenmeyi hem tedavi ettiği hem de ağrıyı giderdiğini saptadı.

 

 

Ancak araştırmalar ağrısız yaşamın mümkün olabildiğini gösterse de, kişinin hayat tarzını değiştirmesi, kilo vermesi, doğru beslenmesi, spor yapması ve eklem yumuşak dokuyu güçlendirmesi de hastalığın ilerlemesini engelleyen unsurlar olarak dikkat çekiyor.

 

 

 

Yumurta kabuğu zarının kullanma yöntemi

1 – Ağrısız bir yaşam istiyorsanız, her yumurta pişirdiğinizde yumurtanın kabuğunda yapışan zarı atmayın, kabuktan soyduğunuz şekliyle yiyebilirsiniz.